Türkan Saylan Anısına

tarafından
1002
Türkan Saylan Anısına

“Yetişme koşulları, altyapıları böylesine kötü ve eşitsiz olan genç kuşakların, ister istemez birtakım aykırı akımların, tarikatların veya yeraltı örgütlerinin elinde oyuncak olacağı ve sorumluluğunun da bugünkü sistem ve buna suskun kalan tüm insanlar olduğunu bilmek zorundayız.”

Türkiye’nin çağdaş ve laik düzenini koruyabilmek ve ilerletebilmek için onurlu bir mücadele veren Türkan Saylan, hayatının hiçbir döneminde umutsuzluğa yer vermeyen, hür bir Cumhuriyet kadınıydı. Azimle verdiği mücadele, Türkiye’nin ilerici her kesimi için ışık oldu.

19 Haziran 1999’da katıldığı bir televizyon programında, sonradan suikaste kurban giden Necip Hablemitoğlu ve Ergenekon’da yargılanırken hayatını kaybeden Orgeneral Kemal Yavuz ile beraber FETÖ ve cemaatler ile ilgili uyarılarda bulunmuştu. O tarihte FETÖ’nün, çocukları küçüklükten itibaren kendi çıkarları için eğitip kullanacağına dair endişelerini dile getiren, ilerisi için planlananları gün yüzüne çıkaran sayılı insanlardandı.

Yaşamını halkın sağlığına ve eğitimine adayan, kendi başına bırakılmış cüzzamlıların yaralarını elleriyle saran, Türkiye’de sivil toplumculuğun en güzel örneklerinden olmuş ÇYDD çatısı altında binlerce kız çocuğunun yoluna ışık olan Türkan Saylan halihazırda meme kanseriydi; 2009’da Ergenekon Kumpası dahilinde oturduğu eve yapılan baskından kısa bir süre sonra aramızdan ayrıldı.

Türkân Saylan Hoca 17 yıl önce bugünü görmüştü!..

Tarih, tüm Devrim Şehitlerimiz gibi Türkan Saylan’ı da haklı çıkardı. Bugün, ölümünün 12. yıl dönümünde, başından beri gerçeğin yanında durmuş aydınlarımızı örnek almanın gururu ve fakat bu aydınlarımızın elimizden haksızca, hukuksuzca, vahşice alınmalarının burukluğu içindeyiz. Binlerce insanın hayatına dokunmuş; bilimin ışığında çağdaş, laik ve demokratik bir ülke için hayatının sonuna kadar mücadele etmiş #TürkanSaylan’ı sevgi ve saygıyla anıyoruz. Ruhu şad olsun!