Türk Tarih Kurumu Başkanlığı’na Yapılan Atama Hakkında

tarafından
619
Türk Tarih Kurumu Başkanlığı’na Yapılan Atama Hakkında

KAMUOYUNA


Geçtiğimiz günlerde kuruluşunun 89. yılını kutladığımız Türk Tarih Kurumu’nun başkanlığına iktidar tarafından yapılan atama iktidarın siyasal niteliğini ve Türk Devrimi’ne karşı konumlanışını bir kez daha bizleri şaşırtmadan ortaya koydu.

Geçtiğimiz yıllarda ‘’Atatürkçü olmayı hakaret sayan’’ ve 19 Mayıs kutlamalarının faşist İtalya’dan alındığını söyleyen bir şahsı Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu yönetimine getiren zihniyet sıradaki darbesini bir kez daha Türk Tarih Kurumu’na vurmaya çalışmaktadır.

Yakın geçmişte Türk Tarih Kurumu’nun başına Atatürk’ü Samsun’a Vahdettin’in gönderdiğini söyleyen, Lozan’ı başarı saymayan kişilerin geçirildiğini hatırlamaktayız.

Bu kez de 23 Nisan 2020 tarihli karar ile Türk Tarih Kurumu başkanlığına eski Ensar Vakfı yöneticisi Ahmet Yaramış adlı şahıs atanmıştır. Yine aynı şahıs 2017 yılında Atatürk düşmanlığıyla tanıdığımız Mustafa Armağan ile birlikte Milli Mücadele karşıtı İskilipli Atıf’ı anlatan bir panelde sunum yapmış, 2020 yılında ise ‘’İlmi ve İçtimai Yönleriyle İskilipli Mehmet Atıf Efendi’’ konulu sempozyuma konuşmacı olarak katılmıştır.

Senelerdir gördüğümüz üzere iktidar Türk Devriminin kazanımlarını bütün gücüyle yok etmeye çalışmaktadır. Ancak bu olayla birlikte gördük ki korku duymak bir yana, Atatürk düşmanlarını Atatürk’ün kurduğu kurumların başına getirmekten ve onun mirasına bu hakaretleri etmekten utanç dahi duyulmamaktadır.

Türk gençliği olarak bir kez daha söylüyoruz:

Atatürk’ün hatırasına ve Türk Devrimine edilen bu hakaretleri asla unutmayacağız ve bunları yapan zihniyete karşı tüm gücümüzle mücadele edeceğiz!