ODTÜ KAMUOYUNA

tarafından
897
ODTÜ KAMUOYUNA

Bütün dünyanın yüzleştiği Covid–19 salgını, hayatımızın her alanında olduğu gibi üniversitelerin eğitim–öğretim düzeninde de derin hasarlara yol açtı. Üniversitemizde, geride bıraktığımız eğitim dönemi ve içinde bulunduğumuz yaz okulu dönemi, virüsün bulaşıcılığı nedeniyle uzaktan eğitim sistemi ile yürütülecek şekilde ayarlandı. Bununla beraber, bütün ODTÜ öğrenci ve personelinin merak ettiği, 2020–2021 Güz Döneminde uzaktan eğitimle devam mı edilecek yoksa yüz yüze eğitime geri mi dönülecek, sorusuna tatmin edici bir cevap henüz üniversite yönetimi tarafından verilmedi.

*****

Bu sorunun açıklığa kavuşturulmadığı her gün, şehir dışında ikamet eden ve özellikle kiralık dairelerde ve özel yurtlarda kalan öğrencilerin belirsizlik içerisinde kalmalarına sebep olmaktadır. Boş daireye kira ödemek zorunda kalan, yurtlarla yapılan anlaşmalar dolayısıyla sıkıntı yaşayan öğrenciler olduğu gözlemlenmektedir. Bununla beraber, bu sorunun üniversite yönetimi tarafından açıklığa kavuşturulmaması, gerek yazılı gerekse sosyal medyada gerçeklik içermeyen söylentilerin yayılmasına sebep olmaktadır. Ülkemizdeki diğer saygın üniversitelerin bu konuyu netleştirmiş olduklarını görüyor, Türkiye’nin en seçkin üniversitesi iddiasını taşıyan ODTÜ yönetiminden de aynı netliği bekliyoruz.

*****

Bütün bunlardan ayrı olarak, 2020-2021 eğitim yılına nasıl devam edileceği konusunda verilecek kararda ODTÜ öğrencilerinin de etkin bir rol oynamasının sağlanmasını ve üniversite yönetiminin, karar ne olursa olsun, tavsiye içeren mailler atmaktan daha etkili tedbirler almasını talep ediyoruz.

*****

ODTÜ öğrenciliğinin derslerden ibaret olmadığına inanan bizler, koşulların elverdiği en kısa zamanda kampüsümüze dönebilmeyi temenni ediyoruz.

ODTÜ Atatürkçü Düşünce Topluluğu