Etkinliklerimiz - ODTÜ ADT

Etkinliklerimiz

Ahmet Taner Kışlalı’nın katledilişinin 19.yılında evinin önündeki anmadaydık.
Karşıdevrimcilere karşı mücadelemizde bize ışık tutan Ahmet Taner Kışlalı ve tüm devrim şehitlerimizi minnetle anıyoruz.

21 Ekim 2018

Image
Image

6 Kasım günü Kültür ve Kongre Merkezinde, 26.Dönem Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un katılımı ile “İkinci Dünya Savaşında Türkiye’nin uyguladığı Dış Politika ve Bugün” başlıklı konferansımızı gerçekleştirdik.

İsmet İnönü’nün torunu ve 22.,24.,25. ve 26.dönem Ankara Milletvekilliği yapan Gülsün Bilgehan’da değerli konuklarımız arasındaydı.
Katılan herkese teşekkürler!

6 Kasım 2018

Image

Image
Image

28 Kasım günü Ümit Kocasakal’ın katıldığı “Hukuk Devleti: Türkiye Nereye Gidiyor” başlıklı konferansımızı gerçekleştirdik. Etkinliğimize ilgi büyüktü. Bartu Soral da bizi yalnız bırakmayarak etkinliğimize katıldı.
Katılan herkese teşekkürler!

28 Kasım 2018

15 Şubat cuma günü, yeni dönem tanışma toplantımızdı saat 12.00-19.00 arası topluluk odamızda yaptık.

15 Şubat 2019

22 Şubat cuma günü, Piri Reis Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü Başkanı Kerim Can Kement ve Kadir Has Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü Başkan Yardımcısı Enes Bektaş topluluğumuzu ziyaret etti.

Gündem konular ve ortak çalışmalar hakkında görüştükten sonra anıtkabir ziyaretini gerçekleştirdik.

22 Şubat 2019

8 Mart cuma günü, saat 17.30’da topluluk odamızda Doç.Dr.Birten Çelik ile beraber “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ve Cumhuriyet” başlıklı söylemişimiz gerçekleştirdik.

Dünya’da kadın hareketlerinden 8 Mart’ın anlamına, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e kadın hareketlerinden Milli Mücadele’de kadınların rolüne birçok konuda bizi bilgilendiren Birten Hocamıza teşekkür ediyoruz.

8 Mart 2019

9 Mart cuma günü, Topluluk olarak Müyesser Yıldız ve Hanefi Avcı’nın konuşmacı olduğu “OdaTv Davası” söyleyişisine katıldık.

Bu değerli söyleşi için Müyesser Yıldız’a ve Hanefi Avcı’ya; Kumpas Davalarını anlatmak için yorulmadan çalışan Kumpas-Der’e ve TEDUS’a teşekkür ederiz.

9 Mart 2019

Geçmişte Türk Tarih Kurumu başkanlığı yapan Ord.Prof Enver Ziya Karal’ın kızı, Prof.Dr. Seçil Karal Akgün ile beraber “Devrim Kanunları: Modern Türkiye’nin Doğuşu” adlı makelemizi topluluk odamızda değerlendirdik.

Bu güzel söyleşi için Prof.Dr. Seçil Karal Akgün’e ve katılan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

12 Mart 2019

20 Mart çarşamba günü, Prof.Dr. Seçil Karal Akgün’ün konuşmacı olduğu anma ve anlama konferansımızı gerçekleştirdik.

Bizi kırmayarak katılan Doç.Dr. Birten Çelik Hocamıza, İnci Gökmen ve Ali Gökmen hocalarımıza ve katılan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.
Bu güzel söyleşi ve bize verdiği değerli bilgiler için Prof.Dr. Seçil Karal Akgün’e ayrıca teşekkürlerimizi sunuyoruz.

20 Mart 2019

29 Mart cuma günü, 1989 yılından beri düzenli olarak çıkardığımız Düşün Dergisi yeni sayısı için Prof.Dr. Seçil Karal Akgün ile görüştük. Fikirleri ve desteği için teşekkür ederiz!

29 Mart 2019

18 Nisan Perşembe günü, “Örgüt ve Örgütçülük” başlıklı makelemizi ADD GYK Üyesi Öner Tanık ile gerçekleştirdik.

Bu faydalı söyleşi için Öner Tanık’a ve katılan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

18 Nisan 2019

19 Nisan cuma günü, Düşün ekibi olarak Prof.Dr. Sina Akşin ile güzel bir görüşme gerçekleştirdik.

Osmanlı’dan Milli Mücalede’ye, Cumhuriyet’in ilk yıllarından günümüze bir çok konuyu ele aldığımız görüşmede aynı zamanda 1919’un 100.yılına özel çıkaracağımız dergimizin ilk röportajını da gerçekleştirmiş olduk.

Güzel ve değerli fikirlerini bizimle paylaştığı için Prof.Dr. Sina Akşin’e çok teşekkür ederiz.

19 Nisan 1919

24 Nisan çarşamba günü, Sayın Uluç Gürkan’ın konuşmacı olarak katıldığı “24 Nisan 1915 Ermeni Tehciri, Diaspora ve Malta Yargılanmaları” başlıklı konferansımızı çok güzel bir şekilde gerçekleştirdik.

Bu faydalı ve bilgilendirici konferans için Sayın Uluç Gürkan’a, akademik danışmanımız Doç.Dr. Birten Çelik’e ve katılan tüm arkadaşlarımıza çok teşekkür ederiz.

24 Nisan 2019

Bursa Uludağ Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu’nun ev sahipliğini yaptığı 13. Ulusal ADT/K Çalıştayı’nı 3, 4, 5 Mayıs’ta gerçekleştirdik. İstanbul’dan Samsun’a, Malatya’dan İzmir’e ve Kıbrıs’a yurdun dört bir yanından gelen Atatürkçü Düşünce Toplulukları ve Kulüpleri olarak bir arada olduğumuz çalıştayda gündem “Kalkınma ve Örgütlenme” idi.

Topluluk yayınlarımızdan örnekler de götürdüğümüz çalıştayda yazın hayatında varlığın önemini vurgulayarak bu sene çıkaracağımız dergimizin de müjdesini verdik.
Bizlere güzel bir çalıştay ortamı sunan Uludağ ADT’ye, verimli bir çalıştay olmasını sağlayan katılımcı topluluk ve kulüplere teşekkürlerimizi sunuyor; 14. Ulusal ADT/K Çalıştayı’nı üstlenen Piri Reis Üniversitesi ADK ve Okan Üniversitesi ADT’ye başarılar diliyoruz.

10 Mayıs cuma günü, Cumhuriyet Gazatesi yazarı Mustafa Balbay’ın konuk olduğu Geleneksel mezun- öğrenci buluşmamızı ODTÜ Vişnelik tesislerinde gerçekleştirdik.

Öncelikle bu güzel söyleşide yer alan, bizimle değerli düşüncelerini paylaşan Mustafa Balbay ve Kızgınkaya’ya, daha sonra mezunlarımıza ve tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

10 Mayıs 2019

30.yılımızda mezunlarımız ile Anıtkabir törenimizi gerçekleştirdik.

11 Mayıs 2019

13 Mayıs günü, Mülkiye Gençlik Kulübü tarafından düzenlenen 1.Mülkiye Gençlik Çalıştayı’nda bulunduk.

Ankara Üniveristesi Mülkiye Gençlik Kulübü tarafından düzenlenen ve Enerji, Sağlık ve Eğitim başlıklı 3 oturum ve 9 konuyu içeren çalıştaydaydık.

“Eğitim Bilimsellik ve Gerici Sorunu” başlıklı konuda topluluğumuz adına da güzel bir sunum gerçekleştirdik.

13 Mayıs 2019

25 Mayıs günü, 2018-2019 Dönemini başarıyla tamamladık. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederiz. Bugün gerçekleştirdiğimiz Genel Kurul ile yeni yönetimi belirledik.

Bir yıl boyunca görevlerini yüksek özveri ile yürüten ve görevi biten Mehmet Özer’e ve yönetim kurulu üyemiz Arda Taşagiren’e teşekkür ediyoruz.

25 Mayıs 2019

27 Eylül cuma günü, Topluluk odamızda gerçekleştirdiğimiz tanışma çayımızda topluluğumuzun işleyişi ve yaptığımız etkinlikler hakkında bilgi verdik.

27 Eylül 2019

19 Ekim cumartesi günü, Anıtkabir’i, I. ve II. Meclisler’i, İktisadi Kalkınma Müzesi’ni ve Ulucanlar Müzesi’ni gezdik. Katılan herkese teşekkürler!

19 Ekim 2019

21 Ekim pazartesi günü, Devrim şehidimiz Ahmet Taner Kışlalı’nın katledilişinin 20.yılında, evinin önündeki anmaya katıldık. Karşıdevrimcilere mücadelemizde yolumuzu aydınlatan Ahmet Taner Kışlalı’yı minnetle anıyoruz.

21 Ekim 2019

5 Kasım cuma günü, Ali Türkşen ile “Kardak’tan Doğu Akdeniz’e Bağımsızlık” adlı konferansımızı gerçekleştirdik. Başta bilgi ve deneyimlerini bizimle paylaşan Ali Türkşen’e, daha sonrasına etkinliğe katkısı olan arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

5 Kasım 2019

10 Kasım Pazar günü, Atatürk’ün vefatının yıl dönümünde okulumuzdaki anmaya katıldık ardından Anıtkabir ziyareti gerçekleştirdik.

10 Kasım 2019

Oda Toplantılarımız

2018-2019 Güz Dönemi Toplantılarımız

2018-2019 1.Dönemi Oda Toplantıları;

Evren Arık tarafından yazılmış “Bilim-İdeoloji-Pragmatizm-Sürekli Devrimcilik” adlı makaleyi değerlendirdik.
25 Ekim 2018

Ahmet Taner Kışlalı’nın “Atatürk’ün Ulusçuluk ve Ulusal Kültür Anlayışı” adlı makaleyi değerlendik.
2 Kasım 2018

Mustafa Albayrak tarafından yazılmış “Atatürk’e göre Ulusal Bütünlüğü Korumada Halkçılık ve Devletçilik İlkelerinin Yeri ve Önemi” başlıklı makaleyi değerlendirdik.
22 Kasım 2018

2018-2019 Bahar Dönemi Toplantılarımız

2016 Yılında kaybettiğimiz İlter Ertuğrul’un “Cumhuriyet Tarihi El Kitabı” adlı kitabını değerlendirdik.
7 Mart 2019

Doç.Dr. Birten Çelik katılımı ile “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ve Cumhuriyet” adlı söyleşiyi gerçekleştirdik.
8 Mart 2019

Prof.Dr. Seçil Karal Akgün’ün konuşmacı olduğu “Devrim Kanunları: Modern Türkiye’nin Doğuşu” başlıklı oda toplantımızı gerçekleştirdik.
12 Mart 2019

“Medeni Bilgiler” kitabını değerlendirip, üzerine tartıştığımız oda toplantımızı gerçekleştirdik.
4 Nisan 2019

ADD GYK Üyesi Önder Tanık’ın konuşmacı olarak katıldığı “Örgüt ve Örgütçülük” başlıklı söyleşimizi gerçekleştirdik.
18 Nisan 2019

2019-2020 Güz Dönemi Toplantılarımız

Evren Arık tarafından yazılmış “Bilim-İdeoloji-Pragmatizm-Sürekli Devrimcilik” adlı makaleyi inceledik.
8 Ekim 2019

Dr.Mustafa Albayrak’ın “Kemalizm” adlı makalesini inceledik.
16 Ekim 2019

Şerafettin Turan’ın “Laiklik” konuşmasını ve “Laiklik ve Ona İlişkin Sorular” adlı makalesini değerlendirdik.
23 Ekim 2019

Prof.Dr. Seçil Karal Akgün’ün “Cumhuriyet ve Ulusal Egemenlik” adlı makalesini değerlendirdik.
19 Kasım 2019

Topluluğumuzun eski üyelerinden Ayça Topaloğlu tarafından yazılmış “Atatürk ve İktisat” başlıklı makaleyi değerlendirdik.
10 Aralık 2019

Topluluğumuzun eski üyelerinden Hakan Aktay’ın Düşün Dergimize yazdığı “Devrim Kavramı ve Türk Devrimi” başlıklı makaleyi değerlendirdik.
18 Aralık 2019

wifi_lock Bu yazıya yorum yapılması editör tarafından yasaklanmıştır, anlayışınız için teşekkürler.