1919 100. Yıl Özel Sayı

tarafından
1092
1919 100. Yıl Özel Sayı

Değerli düşün dostları, uzun bir aradan sonra tekrar Merhaba!

ODTÜ Atatürkçü Düşünce Topluluğu’nun 1989 yılında kurulmasının ardından 30 yıl, 1919 yılında Tam Bağımsız Türkiye meşalesinin yakılmasının ar dından ise tam 100 yıl geçti. Ve bizler topluluğumuzun kuruluşunun 30. yılında, 1919 yılını olabildiğince geniş ve farklı bir açıdan değerlendirmeye çalıştığımız düşün’ün 28. sayısını “1919 – 100. Yıl Özel Sayı” başlığıyla sizlerle buluşturmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Ülkemiz, Türk Devrimi rotasından uzaklaştıkça emperyalizme teslim olma noktasına yaklaşıyor. Bu süreçte siyasal islam zirvesini yaşamış, etnik/bölücü gruplar üniter-laik yapımızı açıktan tehdit eder hale gelmiş, özelleştirme adı altında devletin bütün kurumları sermayeye peşkeş çekilmiş, insanlarımız ekonomik krizden doğan sıkıntılarının çözümünü intiharda bulmuş oldu. Tüm bu olanlardan en fazla faydalanan, Atatürk’ü siyasi çıkarları için sadece bir simge olarak kullanan sahte Atatürkçülerin sayısının günden güne nasıl arttığına hep birlikte tanıklık ettik. Ne yazıktır ki bu acı verici tablo karşısında Kuvayı Milliye ruhuna dayanan bir örgütlenme ortaya çıkaramadık.

Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Türk Devrimi’nin bütün önderlerinin karşıdevrim tarafından hedef gösterildiği, aziz vatanın neredeyse bütün kalelerinin zapt edildiği, resmi gazeteden şeriat çağrılarının yapıldığı, faili meçhul cinayetler ve kumpas davalarıyla yıldıramadıkları Cumhuriyet gazetesini bombalama arzusunun televizyonlardan rahatça paylaşılabildiği 2019’un son günlerinde, ODTÜ ADT olarak 30 yıllık tecrübemizle bu saldırılara karşı Türk Devrimi’ni anlamayı, anlatmayı ve savunmayı en asli görevimiz sayıyoruz. Bu amaç doğrultusunda hiçbir dogmaya kapılmadan, sadece yurdumuzun bağrından çıkan gerçeklere dayanarak devrim şehidimiz Muammer Aksoy’un da dediği gibi Atatürk olamasak bile en azından Tıbbiyeli Hikmet olabilmek için bütün varımız yoğumuzla çalışıyoruz. Tam Bağımsız Türkiye idealini büyütmeye en çok ihtiyacımız olan bugünlerde siz sevgili düşün dostlarının da Kemalist/Atatürkçü mücadelemizde bizlere katılmanızı arzu ediyoruz.

Onur Der – ODTÜ ADT Yönetim Kurulu Başkanı

İssuu üzerinden erişim için : Düşün 28. Sayı

PDF Olarak İndirmek İçin : Düşün 28. Sayı