• Yazıtipi boyutunu arttır
 • Varsayılan yazıtipi boyutu
 • Yazıtipi boyutunu azaltır
Seçtiğimiz Yazılar

ozgenacarÖzgen Acar

‘Yolsuzluk Algısı!’

Rusya ile gerilimli ortamda, Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, önceki gün hükümet toplantısında şu açıklamayı yaptı:

“İçişleri Bakanı Arsen Avakov bana hükümetteki iki üyenin rüşvetle suçlandıklarını duyurdu. Acil DurumlarBakanı Sergey Boçarevski ile yardımcısı Vasiliy Stoyetski, yönettikleri bakanlık için yakıt anlaşmalarında rüşvet almakla suçlanıyor!”

Canlı TV yayını yapılan toplantıda soğuk bir hava esiyor, Başbakan açıklamasını “Görevli arkadaşlar şimdi tutuklamayı gerçekleştirecekler!” diyor. Polisler içeriye giriyor, bakan ve yardımcısını kelepçeliyorlar.

***

Türkiye’de dört bakan Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış, Erdoğan Bayraktar “yolsuzlukla” suçlandı. TBMM’de “Yüce Divan’a” gönderilmeleri oylandı. Analarının sütü gibi ak olan AK-P’liler “yolsuzluk savının saptanması” kapısını oylarıyla kapattılar.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal ile telefon konuşmasında paraların nasıl sıfırlanacağının kayıtları ortaya döküldü. “Montaj” denilerek, sıfır elde var sıfırlandı. Sonrasında Başbakan, Cumhurbaşkanı yapılarak ödüllendirildi!

Devamını oku...
 

yazar146Özgür Mumcu

Daimi Diktatör

Cumhurbaşkanı’nın başdanışmanı Yiğit Bulut, Cumhurbaşkanı’nı Sezar’a benzetmiş. Daha önce de “Tayyip Erdoğan benim atamdır” demişti. Yiğit Bulut, Sezar gibi atası olan bir insan. 
Sezar da zamanında aile soyunun tanrıça Venüs’e dayandığını iddia eden biriydi. Venüs de antik Yunanlıların Afrodit diye bildiği tanrıça. Afrodit de Akad tanrıçası İştar’a ve hatta Anadolu’nun ana tanrıçası Kibele’ye kadar uzanıyor. 
Ata Erdoğan, Sezar’a benzetilip Sezar da Venüs’ün soyundan geldiğini söylediği-ne göre, Yiğit Bulut’un Venüs ve hatta ana tanrıça Kibele’yle bir bağlantısı olmuş bulunuyor. 
Bakınız her şey dönüyor dolaşıyor Anadolu’ya geliyor. 
Kibele’den Venüs’e, Venüs’ten Sezar’a, Sezar’dan Erdoğan’a, Erdoğan’dan Yiğit Bulut’a. Hakikaten medeniyetler beşiği bu topraklar. 
Başdanışmanı Cumhurbaşkanı’nı neden Sezar’a benzetmiş? 

Devamını oku...
 

ezgi basaran 200x200Ezgi Başaran

Arınç-Gökçek kavgasının gizlediği asıl nokta

Tanık olduğumuz bu şey... 'Bizimkiler' dizisindeki 'Halil Pazarlama' ile 'Şimdi tutuyorum zaptı' diyen apartman yöneticisi Sabri Bey arasındaki bir kavga değil.

Tarihe not düşmek açısından, bu ülkenin vatandaşları olarak duyduklarımızın üstünden geçelim elbette.

Ülkenin başbakan yardımcısı ve hükümet sözcüsü çıktı, ülkenin başkent belediye başkanıyla kavga etti. Bu kavga dahilinde öğrendik ki, ülkenin başkent belediye başkanı şehri ‘birilerine (cemaate veya emmisine fark etmez)’ parsel parsel satmış.

Başkentin parsel parsel ‘birilerine’ peşkeş çekildiğini iktidar partisinde insanlar bilmekteymiş. Başbakan yardımcısı bunları dile getirmiş ve parsel parsel satan kişinin yeniden belediye başkanı adayı yapılmaması gerektiğini söylemiş.

İktidar partisi, daha doğrusu her türlü adaylığa karar veren merci olan dönemin başbakanı, tüm bu ‘parsellere’ rağmen, yani bile bile, bu kişiyi yeniden belediye başkanı yapmış.

Üstelik bu kişiyle ilgili daha ne naneler varmış da, başbakan yardımcısı –seçim dönemine girdiğimiz için- sonra anlatırmış. Hem de 100 farklı konu başlığı altında

Devamını oku...
 

SukranSonerŞükran Soner

Yaşar Kemal’in Barışı - Kardeşliği...

En çok yeni kuşaklar için dileğimdir... Eski kuşakların da yılların algı saptırmaları, kavram karmaşasında bilinçlerinde oluşmuş kirliliklerden arınmaları için sil baştan okumalarında büyük yarar olduğuna inanıyorum.. Toplumu her türden alt kimlik ayrımcılığında gettolaştırılmış, önyargılı, çatışmacı iç savaş bataklığına, kaosuna doğru sürüklemiş, ötekine düşman, öfke içinde saldırmaya, patlamaya hazır bir ülkenin bireyleriyiz. 

Devamını oku...
 

OrhanErinçOrhan Erinç

Özgecan ve Devlet Şiddeti...

Nefret söylemini yasal koruma altına alan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarı, şimdi de devlet şiddetini koruma altına almaya çalışıyor. 
Televizyonlardaki kimi tartışmalarda dile getirilen nefret suçu kavramı ile AKP’nin aynı kavramın içini boşaltarak Türk Ceza Yasası’nda yaptığı değişiklikle getirdiği tanım örtüşmüyorsa, “şiddet” kavramı da benzer bir tehlikeyi yaşıyor.
Özgecan’ın karşılaştığı acımasızlığın yeşerdiği ortamın sorumluluğunu taşıyanlar, birkaç demeçle kurtulacaklarını sanıyorlar ama yanılıyorlar. 
Kadınları giyim-kuşamlarına, çalışıp çalışmadıklarına ve özel yaşamlarına göre bölen, kendi kafalarına uymayanları olmadık tanımlarla aşağılayarak suçlayanlar, hedef gösterenler, seçimde bunun hesabını da vermek zorunda kalacaklar.

Devamını oku...
 

IsilOzgenturkIşıl Özgentürk

Katilleri Tanıyalım!

Bugün canınızı acıtacağım, “bugün pazar, keyif günü” demeyin, çünkü keyifli olunacak zaman değil! Çünkü bir üniversite öğrencisi, gencecik bir kız çocuğu, evine gitmek için bindiği minibüs şoförü, minibüs şoförünün oğlu ve bir arkadaşının vahşice saldırısına uğradı, vahşet ortaya çıkmasın diye o gencecik kızı bıçaklayarak öldürdüler ve cesedi ortadan kaldırmak için yaktılar. O ipek saçlı genç kızın ailesi, kızlarının cesedini gördüklerinde “bu bizim kızımız” diyemedi, çünkü öylesine yanıp kavrulmuştu, DNA testinden sonra geriye kalmış o yanık saçlara, o yanık, küçücük kalmış gövdeye sarıldılar! Ben bir korku filmi anlatmıyorum, bu olay, büyük çoğunluğun “Bizim aile yapımız çok güçlüdür, manevi değerlerimiz önde gelir”diyerek pek bir övündüğü ülkemizde gerçekleşti.

Devamını oku...
 

leyla-alpLeyla Alp

Nasıl tecavüzcü olunur?

Bundan birkaç yıl evvel nasıl tecavüzcü olunur başlıklı başka bir yazı daha yazmıştım. O sıralarda “Fatmagül’ün suçu ne" dizisi vardı. Ve o diziden ‘esinlenen’ kimi insanlar şişme bebekten, internet oyunlarına kadar tecavüzü meşrulaştıran, imrendiren paylaşımlar yapıyordu. Ve nedense hiç biri suç sayılmıyor ve engellenmiyordu. Aynı tarihlerde puşi taktığı için Cihan Kırmızıgül hapisteydi, 13 yaşında 26 kişinin tecavüz ettiği N.Ç için istese karşı koyabilirdi kararı verilmişti. Aradan dört yıl geçti değişen bir şey yok. Değişen tek şey daha çok kadına tecavüz ediliyor, daha çok kadın şiddete uğruyor ve ölüyor.

Birkaç saat önce 20 yaşında bir kadın toprağa verildi. 20 yaşındaydı Özgecan Aslan… Tecavüz edildi. Öldürüldü… Yakıldı ve bir nehre atıldı. Annesi “sütünü içirdim harçlığını verip okula gönderdim” diyor… Ve neden öldürüldüğüne bir gerekçe bulmaya çalışıyor. Bir anneye böyle vahşi bir şekilde kızının öldürülmesine neden arattıran bir ülkede yaşıyoruz…

Devamını oku...
 

ridvan-akar 1 400x400Rıdvan Akar

"Ben yaptım oldu" sistemi

Bir ülkenin yönetim ve devlet sistemini kökünden değiştirecek bir karardan söz ediyoruz. Devlet değişecek, yönetim mekanizmaları değişecek ve yepyeni bir sistem kurulacak.

Niye?

Cumhurbaşkanı Erdoğan “devlet aksadığı” için diyor.

Devlet nerede aksıyor?

Cumhurbaşkanına göre yargı yürütmenin önünü tıkıyor. Şöyle diyor;

“Pek çok kez önümüz tıkandı. Abdullah Bey ile Ahmet Bey ile olan durumumuz farklı ama bu sistemde bir üçlü kararnamede bir atama yapmak çok zor. Ben istediğimle çalışırım ama bu sistemde sizinle gelen sizinle gitmiyor. Mesela yargı bunu engelliyor. Yargı ile 11 kere görevden alınan 12. kez geliyor.”

Devamını oku...
 

yazar146Özgür Mumcu

Ocak Ayını Hiç Sevmem

Ocak ayını hiç sevmem. 22 sene önce bir Ocak ayında babamı öldürdüler. Ondan evvel Ocak’la aramızda bir husumet yok idi. Hatta yılbaşı eğlencesi ve okulun tatile girmesi sebebiyle sempatik bile bulduğumu söyleyebilirim. Hele bir de kar yağıyorsa daha da iyi. Karda top oynamak pek neşeliydi.

O gün bir konsere gidecektim. Babamın arabası muhtemelen ben otobüste konser yolundayken patladı. Bir önceki akşam, Şili’de cuntanın işkence ederek öldürdüğü müzisyen Victor Jara’nın hikâyesini okumuştum bir yerlerde. Yol boyu bir albümünü nereden bulabileceğimi düşünüyordum. 1993’te bir albümü bulmak kolay iş değildi.

Devamını oku...
 

altan oymen.Altan Öymen

Hem panislamizm, hem panturanizm...

İkisinin de sakıncaları tecrübeyle görülen bu iki akım, eşzamanlı olarak sahneye konuluyor.

Yeniden ‘büyük devlet’ olmanın yolu, Osmanlı Devleti’nin son döneminde de aranmıştı. O yol bazen ‘panislamizm’de aranmıştı, bazen de ‘panturanizm’de... Önce panislamizmden söz edelim:

Osmanlı panislamizmi, yeryüzündeki bütün Müslümanların lideri olma iddiasını taşıyordu. O iddianın bir temeli vardı. Bu, Osmanlı padişahlarının Yavuz Sultan Selim’den beri üstlendikleri halifelik sıfatıydı. Ama 19’uncu yüzyıldan beri gelişen milliyetçilik akımları o temeli hayli sarsmıştı.

Devamını oku...
 

fft6 mf2386Kadri Gürsel

Fransa’nın Madımak’ı

Paris'te mizah dergisi Charlie Hebdo’ya karşı dün düzenlenen terör eyleminin dünyada “Fransa’nın 11 Eylül’ü” olarak görülmesi doğal karşılanabilir belki ama bu hem eksiği, hem de fazlası olan bir benzetmedir.

Üç teröristin 10’u gazeteci ve karikatürist, 2’si polis toplam 12 kişiyi öldürdükleri Charlie Hebdo katliamını öncekilerle doğru kıyaslamak, bu yeni saldırının doğru algılanması bakımından önem taşıyor.

Bu bir entelektüel kıyımı.

Devamını oku...
 
 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  5 
 •  6 
 •  7 
 •  8 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »


Sayfa 1 / 8

yazarlar

ozgenacar27 Mart 2015
Özgen Acar
'YOLSUZLUK ALGISI!'


Cumhuriyet

1

yazar146 26 Mart 2015 
Özgür Mumcu
DAİMİ DİKTATÖR


Cumhuriyet

2

ezgi basaran 200x20025 Mart 2015 
Ezgi Başaran
ARINÇ-GÖKÇEK KAVGASININ GİZLEDİĞİ ASIL NOKTA

Radikal

3

butunyazilar


Genel

Toplantılar

Röportajlar

Kütüphane

Yitirdiklerimiz

Topluluk Odası

Seçtiğimiz Yazılar

Dergi

Atatürkçü Düşünce Topluluğu Kültür İşleri Müdürlüğü ODTÜ Ankara 06531 / Telefon: 0 312 210 60 11 / Faks: 0 312 210 79 50