• Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

Van - Erciş İçin İmza Kampanyası

e-Posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

vanercislogolu

Hepimizin bildiği gibi Taksim Gezi Parkı eylemlerinin başlama sebebi Ak Parti hükümetinin Gezi Parkı'ndaki ağaçları yıkarak yerine bir AVM yapmak istemesiydi. Ağaç kıyımı yalnızca Taksim'de yaşanmıyor. Van - Erciş'te de buna benzer bir kıyım yapılmaya başlandı.

Van'ın Erciş ilçesinin Zortul köyünde birçok ağaç yeni konut yapılacağı gerekçesiyle kesilmeye başlandı. Ağaç kesme çalışması ertelenmiş olmasına rağmen müteahhit firma, ağaçların kesimine başladı. Yaklaşık 250 bin ağacı kurtarmak için duyarlı olan herkesi "Van Erciş'te Ağaçlara Dokunma" imza kampanyasına davet ediyoruz.  Kampanya metni ise aşağıdaki gibi :

ERCİŞTE AĞAÇ KIYIMI BAŞLADI !


Erciş'te Çatak Dibi (Zortul) köyünde yapılacak konutlar nedeniyle yüz binlerce ağacın kesileceği çalışmanın bir ay ertelendiği duyurulmuştu. Ancak tekrar köye gelen müteahhit firma, ağaçların kesilmesi için çalışmalara başladı.

Van'ın Erciş ilçesi Çatak Dibi (Zortul) köyünde, AFAD tarafından müteahhit firmaya devredilen toplu konutların yapımı için binlerce ağacın kesileceği alanda askerler eşliğinde çalışma başlatıldı. Müteahhit firmanın, dün hasat toplama süresi verdiği alanda, tekrardan çalışma başlatıldı. Yaşanılan duruma ağıt ve gözyaşları içerisinde tepki gösteren köylüler, sivil toplum örgütlerine sitemde bulunarak, "Bu doğa sizin de doğanız. Neden gelip bu katliamı durdurmuyorsunuz" diye seslendi.

Dün başlatılan ağaç kıyımına köylülerin tepki göstermesi ve basın mensuplarının olayı görüntülemesinin ardından, yetkililer çalışmaları bir ay ertelemişti. Buna rağmen köye gelen firma çalışanları hazırlıklarına başlarken, askeri yetkililerin köylüleri köşeye çektiği ve kaymakamın kendilerini keşif için köye gönderdiğini söylediği belirtildi. Jandarmanın kendilerini kandırdığını söyleyen köylüler, müteahhit firma işçilerinin alanda yeniden çalışma başlattığını belirtti. Müteahhit firma tarafından başlatılan çalışmalara tepki gösteren köylüler, ağıtlar yakarak, firma yetkilileri ve askerlere tepki gösterdi.

Çalışma sonucu, bölgede bulunan ve yıllardır köylülerin büyük bir emek sarf ederek yetiştirdiği yüz binlerce ağacın katledileceği belirtiliyor. Bölgede birçok kurak alan dururken, yeşil alanın seçilmesi bölge sakinlerinin tepkisini çekiyor. Köylülerin ağaçların kesilmemesi için tapulu alanlarını hibe etmesine rağmen, yetkililerin ısrarla yeşil alanı tercih etmesinin nedeni ise anlaşılamadı.

"Van Erciş'te Ağaçlara Dokunma" imza kampanyasına aşağıdaki görsele tıklayarak ulaşabilirsiniz.

imzavan

Son Güncelleme: Pazar, 22 Eylül 2013 09:03  

yazarlar

ozgenacar27 Mart 2015
Özgen Acar
'YOLSUZLUK ALGISI!'


Cumhuriyet

1

yazar146 26 Mart 2015 
Özgür Mumcu
DAİMİ DİKTATÖR


Cumhuriyet

2

ezgi basaran 200x20025 Mart 2015 
Ezgi Başaran
ARINÇ-GÖKÇEK KAVGASININ GİZLEDİĞİ ASIL NOKTA

Radikal

3

butunyazilar


Genel

Toplantılar

Röportajlar

Kütüphane

Yitirdiklerimiz

Topluluk Odası

Seçtiğimiz Yazılar

Dergi

Atatürkçü Düşünce Topluluğu Kültür İşleri Müdürlüğü ODTÜ Ankara 06531 / Telefon: 0 312 210 60 11 / Faks: 0 312 210 79 50