• Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

ODTÜ Mezunlar Derneği'nden Gezi Parkı İçin İmza Kampanyası

e-Posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

gezislider

ODTÜ Mezunları Derneği Gezi Parkı'nın yıkılarak yerine iş merkezi yapılma girişimine ve eylemler sırasında polisin sert müdahalesine tepki olarak bir imza kampanyası başlattı. İmza kampanyasının metni ise şöyle :

 Taksim Parkının yıkılarak yerine iş merkezi yapılma girişimine tepki; süreç içinde uygulanan baskı ve özel yaşama müdahaleyi de içinde barındıran toplumsal isyana dönüşmüştür. Toplumun yeniden inşası sürecinde, otoritenin kendi düşüncesi doğrultusunda, insanın hak ve özgürlüklerini sınırlayıcı, evrensel değerleri değiştirmek suretiyle farklı boyut kazandırma çabaları bireyin temel özelliği olan sorgulama, düşünme, özgürce ifade etme, eleştirme ve yazma hakkını elinden alarak, tek tip kalıba sokma, bireyin devlete karşı, azınlığın çoğunluğa karşı, güçsüzün güçlüye karşı haklarını savunmasının sınırlandırılması anlamına gelir. Bu da devletin, güçlünün elini kuvvetlendirir, baskı unsurlarını artırır ve toplumsal adaletin zedelenmesine sebep olur. Değerlerin bu kadar ayrıştığı ve siyasallaştığı toplumlarda demokratikleşme yerine daha baskıcı ve bireyin özel ve aile hayatına müdahalenin yolunun açılmasına da neden olur. Bu şekillendirmeye karşı halkın bilinçlenmesinin önündeki tüm engellere karşı tepki söylem ve eylem ise demokratik haktır. Çağdaş, sosyal hukuk devletinin, bireysel özgürlüklerin kısıtlanmasına karşı gösterilen tepkinin, devletin baskı unsurlarını insan sağlığını yok sayan araç gereçlerin kullanılması Demokratik toplumlarda kabul edilir bir davranış değildir. Halkın taleplerine karşı gösterilen baskıcı ve acımasız tavrı kınıyoruz.

Gezi parkı olayları süresince ülkemizde yaşanan haksız uygulamalara ve Taksim Gezi Parkı'nın yıkılmasına karşı çıkmak için herkesi ODTÜ Mezunları Derneği'nin başlattığı imza kampanyasına katılmaya davet ediyoruz. İmza kampanyasına aşağıdaki görsele tıklayarak ulaşabilirsiniz.

imzageziic

Son Güncelleme: Pazar, 22 Eylül 2013 09:03  

yazarlar

ozgenacar27 Mart 2015
Özgen Acar
'YOLSUZLUK ALGISI!'


Cumhuriyet

1

yazar146 26 Mart 2015 
Özgür Mumcu
DAİMİ DİKTATÖR


Cumhuriyet

2

ezgi basaran 200x20025 Mart 2015 
Ezgi Başaran
ARINÇ-GÖKÇEK KAVGASININ GİZLEDİĞİ ASIL NOKTA

Radikal

3

butunyazilar


Genel

Toplantılar

Röportajlar

Kütüphane

Yitirdiklerimiz

Topluluk Odası

Seçtiğimiz Yazılar

Dergi

Atatürkçü Düşünce Topluluğu Kültür İşleri Müdürlüğü ODTÜ Ankara 06531 / Telefon: 0 312 210 60 11 / Faks: 0 312 210 79 50