• Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

Esaret Son Bulsun

e-Posta Yazdır PDF

5AGUSTOS3

Ergenekon davasında sona gelindi. Yıllardır devam etmekte olan davalarda pek çok mağduriyet yaşandı. İnsanlar yıllarca tamamen tutarsız ve çelişkili ifadelere dayanan iddianamelerle yargılandılar. Suçlarının ne olduğunu dahi bilmeden senelerce ailelerini, sevdiklerini, çocuklarının büyüdüğünü, yakınlarının cenazelerini göremediler, alıkonuldular, hukuki mücadele bile veremediler.

İnsanlar, evlerinde bulunan kitaplar, fotoğraflar, mektuplar nedeniyle tutuklandı. Davada yargılanan “tutuklu gazeteciler” ise ne kadar "özgür” bir basına ve bu doğrultuda ne kadar “ileri” bir demokrasiye sahip olduğumuzu ortaya koyuyordu.

Karar gününe çok kısa bir zaman kala iktidarın hukuksuzluklara tepki gösterenlere müdahalesi gitgide arttı. Sivil toplum kuruluşlarının 5 Ağustos’ta Silivri’de toplanacaklarını söylemelerinin ardından İstanbul valisinin, sanık yakınlarının dahi duruşmada bulunamayacağına yönelik bir açıklamada bulunması, sonrasında İstanbul ve Ankara’da gerçekleşen operasyonlarla bu sivil toplum kuruluşu üyelerinin gözaltına alınmaları, o tarihte Silivri’ye gidecek otobüslerin alıkonulması, duruşma nedeniyle cezaevi çevresindeki güvenlik önlemlerinin ciddi bir biçimde arttırılması ise duruşmadan çıkacak kararın halkın tepkisini çekebileceği izlenimini yaratıyor.

Umuyoruz ki tüm bu yaşananlara rağmen 5 Ağustos hukuksuzlukların sona erdiği, adaletin yerini bulduğu gün olarak tarihe geçer!

Son Güncelleme: Pazartesi, 05 Ağustos 2013 07:35  

Genel

Toplantılar

Röportajlar

Kütüphane

Yitirdiklerimiz

Topluluk Odası

Seçtiğimiz Yazılar

Dergi

Atatürkçü Düşünce Topluluğu Kültür İşleri Müdürlüğü ODTÜ Ankara 06531 / Telefon: 0 312 210 60 11 / Faks: 0 312 210 79 50