• Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

Türk Dış Politikasının Dünü, Bugünü ve Geleceği

e-Posta Yazdır PDF

dispolitika

Son günlerde Mısır’da yaşanan şiddet olayları gitgide artmaktadır. Darbe yönetimi kendilerini protesto eden muhaliflere müdahalede bulunmakta ve bu müdahaleler “katliam” denecek derecede korkunç saldırılara dönüşmektedir.

Ülkemizin jeopolitik konumunu göz önünde bulundurduğumuzda Orta Doğu'daki dengeler açısından önemli bir rolü olduğu açıktır. Bugün bu sıcak ortamda Türkiye ulusal çıkarlar doğrultusunda, barışa dayanan bir dış politika izlemek zorundadır.

Ancak bunun gerçekleşmesi için Nüzhet Kandemir'in ifade ettiği gibi: “Türkiye’nin içeride mevcut sorunlarını bir an evvel kesin çözümlere kavuşturması, hukuka ve özgürlüklere mutlak saygılı ‘Örnek Ülke Türkiye’ imajını, anayasal gerçeklere dönüştürerek pekiştirmesi, saygınlık ve inandırıcılık kazanması gerekir.”

Son günlerde Mısır ve diğer Orta Doğu ülkelerinde yaşanan sıcak gelişmeler üzerine düşün’ün 25. sayısında yayınladığımız, Emekli Büyükelçi Nüzhet Kandemir'in “Türk Dış Politikasının Dünü, Bugünü ve Geleceği” başlıklı yazısını sizlerle  paylaşmak istiyoruz.

Yazıya ulaşmak için http://dusun.odtuadt.com/dergi25.html adresindeki dergimizin 78. sayfasına bakabilirsiniz.

Son Güncelleme: Cumartesi, 17 Ağustos 2013 08:55  

Genel

Toplantılar

Röportajlar

Kütüphane

Yitirdiklerimiz

Topluluk Odası

Seçtiğimiz Yazılar

Dergi

Atatürkçü Düşünce Topluluğu Kültür İşleri Müdürlüğü ODTÜ Ankara 06531 / Telefon: 0 312 210 60 11 / Faks: 0 312 210 79 50