• Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

ODTÜ Yol Olmasın

e-Posta Yazdır PDF

odtuyololmasin

          ODTÜ YOL OLMASIN

Bundan yaklaşık 40 yıl önce ODTÜ’lü öğrencilerin ve akademisyenlerin çabalarıyla bozkırın ortasında bir vaha yükseldi ve böylelikle ODTÜ ormanı Ankara’daki sayılı yeşil alanlardan biri olarak yerini aldı. Binlerce türe ev sahipliği yapan bu orman, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ardı arkası kesilmeyen köprülü kavşak ve alt geçit tutkusunu hayata geçirme projelerinden biri olarak gündemde yer alıyor.

Bütün tepkilere ve mücadelelere rağmen, yüzlerce ağaç kesilmek üzere “K” harfiyle işaretlenmiş durumda. Eskişehir yolu ile Konya yolunu birleştirmek için hazırlanan plan, ODTÜ ormanından geçecek 4+4=8 şeritlik bir otoban öngörüyor.

1. derece sit alanı içinde yer alan ormanda, sondaj çalışmalarına başlandı bile. Tabiatı Koruma Kurulu ise hiçbir meşruiyeti olmayan bu durum karşısında sessizliğini korumaya devam ediyor.

Toplu taşımayı teşvik etmek, Eskişehir yolundaki metro çalışmalarını hızlandırmak, yok yere otoyollarda hayatlarını kaybeden bisikletliler için bisiklet yolları yapmak yerine, zaten karışık olan Ankara trafiğini daha da karıştıracak, zaten zayıflamış mahalle yaşantısını yok edecek bu projenin hayata geçirilmesini istemiyor ve “ODTÜ yol olmasın!” diyoruz.

Son Güncelleme: Pazartesi, 19 Ağustos 2013 19:51  

Genel

Toplantılar

Röportajlar

Kütüphane

Yitirdiklerimiz

Topluluk Odası

Seçtiğimiz Yazılar

Dergi

Atatürkçü Düşünce Topluluğu Kültür İşleri Müdürlüğü ODTÜ Ankara 06531 / Telefon: 0 312 210 60 11 / Faks: 0 312 210 79 50