• Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

Medya Nefret Saçıyor

e-Posta Yazdır PDF

medyada nefret soylemi raporu

Bugün, Türk medyasının maalesef olmazsa olmazlarından biri haline gelmiş ötekileştirici söylemler gün geçtikçe artıyor. Medyadaki bu tarz söylemler arttıkça toplumdaki kutuplaşma ve çeşitli gruplara yönelik saldırılar daha da şiddetleniyor.

Hrant Dink Vakfı da yayınladığı “Medyada Nefret Söylemi ve Ayrımcı Dil” başlıklı rapor ile toplumda gitgide artan “öteki” tahammülsüzlüğünü ve Türkiye’de nefret söyleminin yayılmasındaki en önemli unsurlardan biri olan medyayı inceliyor. Çalışmalar sonucunda insan haklarının ve karşılıklı saygının güçlendirilmesi hedefleniyor. Rapor ayrıca ayrımcı dile ve nefret söylemine dikkat çekerek gündelik yaşamda çok fazla önemsenmeyen bu konu hakkında farkındalık yaratmaya çalışıyor.

Milliyetçi yaklaşımlarla toplumun genelinden farklı bir yerde tutulan Kürtler, Ermeniler, Rumlar, toplumun “ikinci sınıf” bileşeni olan kadınlar ve görülmek, duyulmak, kabullenilmek istenmeyen, “sapkın” olarak nitelendirilen LGBT raporda yer alıyor.

En son Gezi Parkı olaylarında çeşitli medya kuruluşlarınca da benimsenmiş olan “faiz lobisi”, “dış mihrak” kavramlarıyla da bu ötekileştirmeler ciddi boyutlara ulaştı. Gezi Parkı olayları “demokratikleşememe”ye duyulan toplumsal bir tepki olarak değil de, “büyüyen ekonomiyi ve ilerleyen demokrasiyi” çekemeyen dış mihrakların oyunu olarak nitelendirildi.  

Raporda Kürt meselesinin, Ermeniler ve Rumlarla olan mevcut problemlerin etnik temelli, kadına şiddetin ise cinsiyet temelli sorunlar olarak görülmemesi gerektiği ifade ediliyor. Bu sorunların temelde birer insanlık sorunu olarak görülmeye başlandığında gerçek anlamda “toplum” olunabileceğini, “birey” kavramının oturabileceğini söylüyor. Rapor, Türkiye’nin “faiz lobisi”nden ve “dış mihraklar”dan çok daha ciddi bir sorunu olduğunu ve bunun da “nefret söylemi” olduğunu ortaya koyuyor.

Hrant Dink Vakfı’nın “Medyada Nefret Söylemi ve Ayrımcı Dil” başlıklı raporun tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Son Güncelleme: Cumartesi, 24 Ağustos 2013 10:40  

Genel

Toplantılar

Röportajlar

Kütüphane

Yitirdiklerimiz

Topluluk Odası

Seçtiğimiz Yazılar

Dergi

Atatürkçü Düşünce Topluluğu Kültür İşleri Müdürlüğü ODTÜ Ankara 06531 / Telefon: 0 312 210 60 11 / Faks: 0 312 210 79 50