• Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

ODTÜ'yü Karalama Kampanyası

e-Posta Yazdır PDF

odtuyu2

ODTÜ'YE YÖNELİK YAPILAN KARALAMA KAMPANYASI ÜZERİNE BASIN BİLDİRİSİ

05 Eylül 2013 Perşembe günü, üniversite ve yurt kayıtlarının yapıldığı dönemde ODTÜ’ye gelerek tanıtım masası açan bir grup türbanlı öğrenciye karşı, ODTÜ öğrencileri tarafından gerçekleştirilen protesto görüntüleri kamuoyuna yansımıştır.

Öncelikle belirtmek isteriz ki söz konusu görüntüler medya tarafından ODTÜ’ye yönelik toplu bir karalama kampanyasının parçası olarak kullanılmaktadır ve ODTÜ öğrencileri hedef haline getirilmektedir. Bu karalama kampanyasında özellikle belirli bir kesim medya, yapılan protestonun gerekçesini “türbana ve dini inançlara saldırı” şeklinde sunarak ODTÜ’yü haklara, özgürlüklere ve değerlere karşı adeta bir “şer yuvası” olarak göstermektedir.

Özgürlüğe, insana ve doğaya karşı olan saygıyı esas alan kültürüyle ve toplumsal sorunlara gösterdiği duyarlılıkla bilinen ODTÜ’de bugün, üniversite içerisinde öğrenci, akademisyen, personel fark etmeksizin hiçbir bireye dilinden, dininden, cinsel tercihinden veya yaşam tarzından dolayı herhangi bir saldırı veya ayrımcılık yapılmamaktadır. Tam tersine, bugün toplumda sıkça görülen tüm bu ayrımcılıklara ve ötekileştirmelere karşı ODTÜ tüm bileşenleriyle tepki göstermektedir.

ODTÜ Atatürkçü Düşünce Topluluğu olarak, yapılan her protestonun olduğu gibi, ODTÜ öğrencileri tarafından gerçekleştirilen söz konusu protestonun da amacı ya da yöntemi dolayısıyla kamuoyunca tartışılabilir, eleştirilebilir olduğunu belirtmek isteriz. Ancak, bugün eylemin yapılış amacını çarpıtarak mağduriyet edebiyatı yapmak isteyen, ODTÜ’ye ve ODTÜ öğrencilerine iftiralarda bulunan medyayı ve siyasetçileri kınıyoruz. Başlatılan bu karalama kampanyasının, Ankara Büyükşehir Belediyesi‘nin ODTÜ içerisinden ve 100. Yıl, Çiğdem mahallelerinden geçirmek istediği yol projesine karşı, ODTÜ öğrencileri tarafından gösterilen direnişe desteği yıkmaya yönelik olabileceğinin kamuoyunca göz önüne alınması gerektiğini  ifade etmek isteriz.

Son Güncelleme: Cuma, 06 Eylül 2013 08:01  

Genel

Toplantılar

Röportajlar

Kütüphane

Yitirdiklerimiz

Topluluk Odası

Seçtiğimiz Yazılar

Dergi

Atatürkçü Düşünce Topluluğu Kültür İşleri Müdürlüğü ODTÜ Ankara 06531 / Telefon: 0 312 210 60 11 / Faks: 0 312 210 79 50