• Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

Van Deprem Mağdurları Ölüm Orucundalar

e-Posta Yazdır PDF

vanoruc

 Van Deprem Mağdurları Ölüm Orucundalar

2011 yılının Ekim ve Kasım aylarında Van’da iki deprem gerçekleşti. Depremler sonrasında yaklaşık 700 kişi hayatını kaybetti, 4000 kişi yaralandı, 2500’e yakın bina yıkıldı. Van’da yaşanan bu durum Türkiye’deki deprem gerçeğiyle bir kere daha yüzleşmemize neden oldu. “Deprem değil, bina öldürür.”ün işin aslı olduğu bir kere daha gözler önüne serildi.

Peki, bu dayanıksız yapılara izin veren devlet deprem sonrasında ne yaptı? Skandallar birbirini izledi. Depremin ilk gerçekleştiği zaman, diğer ülkelerden gelen yardımlar bir süre bekletildi. Daha sonra bu bekletmeyi Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay “Öncelikle kendi potansiyelimizi görmek istediğimiz için gönderilen arama kurtarma ekipleri bekletildi.” diye açıkladı. Devlet kendi potansiyelini görme uğraşı içerisindeyken pek çok vatandaş hayatını kaybetti, 13 yaşındaki Yunus korku dolu bakışlarıyla, omzundaki cansız el ile tüm Türkiye tarafından tanındı, ölmeden önce.

Yine Van depremi sonrasında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,   1999 depreminden sonra çıkarılan vergiler neticesinde yaklaşık 46 ila 48 milyar liralık gelir elde edildiği ve bu vergilerin nereye harcandığının sorulması üzerine; toplanan vergilerin sağlık, eğitim, duble yollar gibi 74 milyonun ihtiyacını karşılamak için kullanıldığını söyledi.

Van depreminin üzerinden iki yıl geçti. Hala konteynır kentlerde yaşayan ve sosyal devletin unuttuğu Van deprem mağdurları, bugün ölüm orucundalar. Sizleri Vanlı depremzedelerin sesine kulak vermeye çağırıyor ve onların mesajlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Son Güncelleme: Perşembe, 19 Eylül 2013 09:33  

Genel

Toplantılar

Röportajlar

Kütüphane

Yitirdiklerimiz

Topluluk Odası

Seçtiğimiz Yazılar

Dergi

Atatürkçü Düşünce Topluluğu Kültür İşleri Müdürlüğü ODTÜ Ankara 06531 / Telefon: 0 312 210 60 11 / Faks: 0 312 210 79 50