• Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

Türkan Saylan'ın Ardından

e-Posta Yazdır PDF

cocukgelinturkan

Geçtiğimiz yıl Birleşmiş Milletler 11 Ekim’i Dünya Kız Çocukları Günü ilan etti. Tüm dünyada kız çocuklarının maruz kaldığı ayrımcılık, şiddet ve istismar hakkında farkındalık yaratmak amaçlanıyordu. Bu yılın teması ise “çocuk gelinler” olarak belirlendi.

Bugün ülkemizde sayısız çocuk gelin bulunmakta ve bu çocuk gelinlere her gün bir yenisi daha eklenmektedir. Temel hak ve özgürlükler çerçevesinde değerlendirdiğimizde erken yaşta evliliğin sonucu okuyamamış, çocukluğunu yaşayamamış, oyun oynayamamış kızlarımızın pek de insani olmayan muamelelere maruz kaldıklarını görüyoruz.

Türkan Saylan ise kendisini bu yola adamış bir aydın, hayatı boyunca kız çocuklarımızın kendi kaderlerini tayin edebilmeleri için mücadele vermiş, sadece maddi olanaklar sağlamakla kalmamış, manevi olarak da kızlarımıza daima destek vermiş bir insan… Ancak ne yazık ki, özellikle yaşamının son zamanlarında pek çok kesimin saldırısına maruz kalmış ve hedef gösterilmiştir.

Çocuk gelinlerin Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olduğunu göz önünde bulundurarak Türkan Saylan’ı bir kez daha anıyor ve üyemiz Ece Yüce’nin düşün’ün 25. sayısında yayınladığımız “Türkan Saylan’ın Ardından” yazısını sizlerle paylaşıyoruz.

Yazıya http://dusun.odtuadt.com/dergi25.html adresinde yer alan dergimizin 43. sayfasından ulaşabilirsiniz.

 

Genel

Toplantılar

Röportajlar

Kütüphane

Yitirdiklerimiz

Topluluk Odası

Seçtiğimiz Yazılar

Dergi

Atatürkçü Düşünce Topluluğu Kültür İşleri Müdürlüğü ODTÜ Ankara 06531 / Telefon: 0 312 210 60 11 / Faks: 0 312 210 79 50