• Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

Uğur Mumcu'yu Anıyoruz!

e-Posta Yazdır PDF

evininonunde

Karanlıktan aydınlığa nasıl çıkılacağını gösterecek birer rehber olan pek çok aydının suikastlara kurban edildiği 90'lı yıllar, Türkiye siyasi tarihinin kara sayfalarından biri olarak zihinlerde yer etti. Aslında, bu suikastlarla kurban edilen yalnızca aydınlar değil, aynı zamanda ülkenin geleceği oldu. Düşünce ve ifade özgürlüğü, eşitlik, insan hakları ve adalet isteyen, bunu gerçekleştirmek için de üzerlerine düşeni yerine getirmekten kaçınmayan Ahmet Taner Kışlalı, Uğur Mumcu, Bahriye Üçok gibi isimlerin ölümlerinin üzerinden yıllar geçti. Geçen zaman ise, onları unutturmanın aksine haklılıklarını tekrar tekrar gösterdi bizlere.

Aydın olmanın getirdiği sorumlulukla kalemine sarılanlardan biri olan Uğur Mumcu, dönemin siyasetinin sorunlarına bugünleri görerek eleştiriler ve öneriler getirmişti. Bu nedenle yalnızca yaşadığı dönemi etkilemekle kalmayıp, yarını inşa edecek olan gençlerin düşünsel dünyasına eşsiz bir miras bırakan Uğur Mumcu’yu, ölümünün 21. yılında bir kez daha saygıyla anıyoruz.

 

Genel

Toplantılar

Röportajlar

Kütüphane

Yitirdiklerimiz

Topluluk Odası

Seçtiğimiz Yazılar

Dergi

Atatürkçü Düşünce Topluluğu Kültür İşleri Müdürlüğü ODTÜ Ankara 06531 / Telefon: 0 312 210 60 11 / Faks: 0 312 210 79 50