• Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

"Türkiye'de İfade Özgürlüğü Saldırı Altında"

e-Posta Yazdır PDF

                                                              490-300 1

Türkiye'deki demokrasi ve özgürlük sorunlarına artık dünya da sessiz kalmıyor. Ülkemizde yaşanan sorunlara son olarak hazırladığı bir raporla "Uluslararası Af Örgütü" dikkat çekti.

Evrensel İnsan Hakları Bildirgesini ve uluslararası standartlarca belirlenmiş her türlü insan hakkını savunma ve teşvik etmeyi amaç edinmiş uluslararası bir sivil  toplum kuruluşu olan Uluslarası Af Örgütü kaleme aldığı raporda "Türkiye'de ifade özgürlüğü saldırı altında" dedi.

Raporun başlangıcında "Her yıl siyasi aktivistler, insan hakları savunucuları, gazeteciler, avukatlar ve diğerleri aleyhinde hukuku istismar eden yüzlerce kovuşturma açılıyor” ifadesine yer verildi.

“İfade özgürlüğünün yanı sıra Türkiye’nin taraf olduğu sözleşmelerin koruması altındaki barışçıl protesto, örgütlenme özgürlüğü gibi diğer insan haklarının da tehdit edildiği" ifadesiyle, en ufak bir eleştiriye ve protestoya tahammülü olmayan hükümete ve eylemcilere karşı orantısız güçkullanan polise de bir anlamda gönderme yapıldı.


Uluslarası Af Örgütü, "Türkiye: İfade Özgürlüğünün Tam Zamanı” başlıklı raporunda Türkiye hükümetine aşağıdaki tavsiyeleri hayata geçirmesi yönünde çağrıda bulundu:

1. Türk Ceza Kanunu’nun 301. Maddesi’ni iptal edin (Türk Milletini aşağılama);
2. Türk Ceza Kanunu’nun 318. Maddesi’ni iptal edin (Halkı askerlikten soğutma);
3. Türk Ceza Kanunu’nun 215. Maddesi’ni iptal edin (Suçu ve suçluyu övme);
4. Türk Ceza Kanunu’nun 125. Maddesi’ni iptal edin (Hakaret);
5. Ceza Kanunu’nun 216. Maddesi’ni (Halkı kin ve düsmanlığa tahrik), 2. ve 3. paragraflarını iptal etmek suretiyle, yalnızca siddeti tesvik etmeye varan kin ve düşmanlığa tahrik suçunun kovuşturulmasını sağlayacak şekilde değiştirin;
6. Terörle Mücadele Kanunu’nun 1. Maddesi’ndeki terör tanımını, terörle mücadelede insan hakları ve temel özgürlüklerin korunması ve gelistirilmesine dair BM Özel Raportörü’nün önerdiği tanımla uyumlu hale gelecek şekilde değistirin.
7. Türk Ceza Kanunu’nun 220/6. Maddesi’ni iptal edin (Örgüt adına suç işleme);
8. Terörle Mücadele Kanunu’nun 6/2. Maddesi’ni iptal edin (Terör örgütlerinin açıklama ve
bildirilerini basma ve yayınlama);
9. Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2. Maddesi’ni, (Terör örgütü propagandası yapma) yalnızca şiddete tahrikin savunulmasını yasaklayacak şekilde değiştirin;
10. Ceza Kanunu’nun 220/7. Maddesi’nin uygulanmasıyla ilgili, savcıların kullanımına yönelik, silahlı bir gruba yardımın ne zaman suç teskil ettiğine dair, söz konusu yardımın kendi basına yasalarla düzenlenmiş bir suç olması veya suçu içermesi ya da doğrudan bir suçun planlanması veya işlenmesiyle ilişkisi olması şartını da kapsayan net kriterlerin belirlendiği kılavuz ilkeler benimseyin.
11. Anayasa’nın 26. Maddesi’ni ifade özgürlüğü hakkının kısıtlanmasına iliskin kabul edilebilir sebeplerin uluslararası insan hakları standartlarıyla tutarlı olmasını sağlayacak biçimde değiştirin.

Raporun tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Son Güncelleme: Perşembe, 19 Eylül 2013 06:45  

yazarlar

ozgenacar27 Mart 2015
Özgen Acar
'YOLSUZLUK ALGISI!'


Cumhuriyet

1

yazar146 26 Mart 2015 
Özgür Mumcu
DAİMİ DİKTATÖR


Cumhuriyet

2

ezgi basaran 200x20025 Mart 2015 
Ezgi Başaran
ARINÇ-GÖKÇEK KAVGASININ GİZLEDİĞİ ASIL NOKTA

Radikal

3

butunyazilar


Genel

Toplantılar

Röportajlar

Kütüphane

Yitirdiklerimiz

Topluluk Odası

Seçtiğimiz Yazılar

Dergi

Atatürkçü Düşünce Topluluğu Kültür İşleri Müdürlüğü ODTÜ Ankara 06531 / Telefon: 0 312 210 60 11 / Faks: 0 312 210 79 50